Internet – usługa, bez której nie wyobrażamy sobie już życia. Niezbędny w domu, jak i poza nim, do wykonywania różnych zadań. Jest używany nie tylko jako uzupełnienie funkcjonalności telefonów czy tabletów i laptopów, ale też wielu urządzeń AGD. Aby prawidłowo spełniał swoje funkcje –  musi być właściwie dopasowany do potrzeb użytkowników. Który internet domowy będzie najlepszy? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy poniżej.

Najlepszy internet domowy nie musi być najdroższy

Wiele osób uważa, że dobrej jakości internet musi być drogi. Im droższy tym lepiej. Nie jest to jednak prawdą. Internet musi być dopasowany do liczby użytkowników i liczby urządzeń, na których ma być wykorzystywany. Im większa liczba osób i sprzętów, tym konieczne jest wykupienie większej prędkości internetu. Tu jest zależność – im szybszy internet, tym droższy, ale nie w każdej sytuacji konieczne jest wykupienie najwyższego pakietu.

Dla osób, które korzystają sporadycznie i głównie przeglądają wiadomości czy odbierają pocztę – wystarczająca będzie podstawowa wersja, z prędkością nawet do 50 Mb/s. I to będzie najlepszy internet dla tej osoby. Jeśli jednak ma z niego korzystać więcej użytkowników i do bardziej wymagających celów – m.in. wykonywania zadań graficznych czy związanych z przesyłaniem danych, konieczne jest wykupienie 300 Mb/s, a nawet 1 Gb/s. I to też będzie najlepszy internet.

Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto analizować indywidualną sytuację i to do niej dopasować rozwiązanie.

Przewodowy czy bezprzewodowy – który internet jest najlepszy?

Kolejnym kryterium, dla którego wiele osób zastanawia się, czy dany internet jest najlepszy, jest jego postać. Dostawcy internetu oferują go w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Każdy ma swoje plusy i minusy, ale nie oznacza to, że nie może być najlepszy.

Internet przewodowy ogranicza użytkownika do korzystania z niego w określonym miejscu – domu czy firmie. Dla jednym może to być ogromna wada, dla innych nie, gdyż nie potrzebują dostępu do sieci poza domem lub biurem. Ogromnymi zaletami internetu przewodowego są:

Wadą tego rozwiązania jest również konieczność wykonania instalacji, co w wielu przypadkach oznacza również konieczność zatrudnienia ekipy montażowej.

Alternatywą jest internet bezprzewodowy, który jak sama nazwa wskazuje – może być używany w dowolnym miejscu. Kluczem do prawidłowego działania internetu mobilnego jest posiadanie karty SIM, umieszczonej w routerze. Rozwiązanie to pozwala zyskać dostęp do sieci w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie tam zasięg. Warto również pamiętać, że w tym przypadku na prędkość działania internet ma wpływ zużycie danych – przekroczenie limitu sprawia, że prędkość znacznie zwolni.

Głównymi zaletami internetu bezprzewodowego są:

Z kolei dość istotnymi wadami mogą być niska jakość połączenia, spowodowana słabym zasięgiem czy też niewielki limit transferu danych.

Podejmując więc decyzję, warto przeanalizować do czego będzie on najbardziej potrzebny. Do standardowego, codziennego korzystania z sieci wystarczy proste połączenie, aczkolwiek w przypadku regularnie prowadzonych wideorozmów, pracy zdalnej czy ściągania dużych plików, konieczny będzie szybki przesył danych. Dobrym rozwiązaniem jest internet światłowodowy, który zapewnia szybki i bezproblemowy przesył danych, aczkolwiek może nie wszędzie mieć zasięg. W dużych miejscowościach, np. Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawer, będzie działał bez zarzutów, natomiast w pobliskich małych wsiach już niekoniecznie.