Internet światłowodowy, czyli stacjonarny, to bezapelacyjnie najlepsza i najbardziej pożądana technologia dostępu do sieci. Co właściwie o tym decyduje? Dlaczego większość z nas przy wyborze usługi priorytetowo traktuje właśnie światłowód? W naszym artykule przybliżamy najważniejsze zalety Internetu światłowodowego, które gwarantują tej technologii ogromną przewagę nad chociażby Internetem mobilnym czy radiowym.

Czym jest Internet światłowodowy?

Internet światłowodowy to potoczne, choć nie do końca poprawne określenie. Prawidłowo powinniśmy używać sformułowania „Internet stacjonarny”. Jest to oczywiście technologia dostępu do Internetu za pomocą światłowodu, czyli włókien przekazujących dane z wykorzystaniem impulsów świetlnych.

Dzięki użyciu światła jako medium transmisyjnego, Internet światłowodowy umożliwia przesyłanie danych na dużą odległość z minimalną utratą sygnału i przy zachowaniu bardzo wysokich prędkości, znacznie przewyższając pod tym względem możliwości tradycyjnych technologii kablowych lub DSL (Digital Subscriber Line) opartych na kablu miedzianym.

Zalety Internetu światłowodowego

Światłowód nieprzypadkowo jest uważany za najlepszy Internet domowy, ale też biurowy. Decydują o tym jego niezaprzeczalne zalety, które uwydatniają się szczególnie w bezpośrednim zestawieniu z alternatywnymi technologiami, włącznie z szybko zyskującym na popularności Internetem satelitarnym.

Oto najważniejsze zalety Internetu światłowodowego:

  1. Świetne prędkości– światłowód umożliwia osiąganie prędkości do nawet 1 Gb/s i więcej, co docenią osoby, które pobierają duże pliki z sieci, wysyłają znaczne ilości danych na serwery zewnętrzne lub oglądają filmy i seriale online w rozdzielczości 4K.
  2. Niskie opóźnienia– na tę zaletę Internetu światłowodowego zwrócą uwgę przede wszystkim osoby grające w gry sieciowe. Niskie, praktycznie nieodczuwalne opóźnienia, to przewaga nad przeciwnikami, brak irytujących lagów oraz bardzo wysoki komfort rozgrywki online, szczególnie w grach sportowych i dynamicznych (jak strzelanki FPS).
  3. Stabilność– sieć światłowodowa jest odporna na zakłócenia elektromagnetyczne i pogodowe, co przekłada się na większą stabilność i niezawodność połączenia, szczególnie w porównaniu do innych technologii przewodowych oraz mobilnych.
  4. Niezawodność – jeśli zależy Ci na tym, aby Internet działał zawsze, nie chcesz się zastanawiać, czy np. z powodu gorszej pogody nie uda Ci się obejrzeć nowego odcinka serialu online lub wykonać zaplanowanej pracy zdalnej, to wybór jest tylko jeden: światłowód. Ta technologia charakteryzuje się wysokim poziomem niezawodności. Awarie oczywiście także się zdarzają, natomiast są bardzo rzadkie i najczęściej wynikają z fizycznego uszkodzenia instalacji, na co dostawca ma ograniczony wpływ.
  5. Symetryczność łącza– decydując się na Internet światłowodowy masz możliwość zamówienia usługi symetrycznego łącza. Oznacza to jednakowe prędkości pobierania i wysyłania danych, co jest ważne dla użytkowników regularnie wysyłających duże pliki lub korzystających z usług w chmurze, w tym pracujących zdalnie.
  6. Większa przepustowość– sieć światłowodowa jest przystosowana do przesyłania ogromnych ilości danych, co zapewnia wysoką przepustowość i możliwość obsługi wielu podłączonych jednocześnie urządzeń bez pogorszenia jakości usługi dostępu do Internetu.

Zamów Internet światłowodowy od KaspolNet

Po lekturze tego artykułu nie masz już raczej wątpliwości, że Internet światłowodowy jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla Ciebie – zarówno, jeśli szukasz oferty dla domu, jak i w sytuacji, gdy potrzebujesz Internetu dla firmy.

Już teraz sprawdź nasz cennik Internetu oraz zapoznaj się z korzystnymi pakietami, a następnie skontaktuj się z nami w celu sprawdzenia możliwości technicznych świadczenia usługi pod Twoim adresem. Jeśli dostarczamy Internet w Twoim regionie, to załatwimy wszystkie formalności. Nasi technicy uruchomią usługę pod wskazanym adresem oraz pomogą w skonfigurowaniu domowej lub firmowej sieci Wi-Fi.