Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ofert internetu domowego – nic dziwnego, że wybór właściwej propozycji może sprawiać klientom problem. Kluczowe jest ustalenie potrzeb użytkowników, ale też dostawcy, rodzaju internetu czy też jego prędkości. Jeśli nie wiesz, czym kierować się przy wyborze internetu domowego bez limitu – w poniższym artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji.
Internet światłowodowy – najlepsze rozwiązanie bez ograniczeń
Światłowód to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących stabilnego i szybkiego internetu bez ograniczeń. Kluczem tak dobrej jakości przesyłu jest nowoczesna technologia – fale świetlne zapewniają doskonałą przepustowość, ale też znacznie zmniejszają awaryjność połączeń. Wyjaśniając prościej – światłowód dostarcza internet wprost do domu czy mieszkania. W efekcie na jego działanie nie mają wpływu niekorzystne warunki atmosferyczne – a te, w przypadku wyjątkowo mocnych opadów czy silnych wiatrów, mogą powodować zakłócenia np. internetu radiowego.
Ogromną zaletą internetu światłowodowego jest również jego prędkość. Pozwala on na przesyłanie danych nawet z prędkością 1 Gb/s, przy czym tzw. radiówka osiąga maksymalną prędkość 50 Mb/s.
Niestety rozwiązanie to ma jeden, kluczowy minus. Ze światłowodu można korzystać jedynie na obszarze, na którym jest wykonane przyłącze światłowodowe. W miejscowościach takich jak Mińsk Mazowiecki, Wesoła, Sulejówek czy Wawer nie ma problemów z dostępem – trudności mogą pojawić się na terenie wsi czy małych miasteczek.
Jak wybrać dobrej jakości połączenie?
Decydując się na wybór odpowiedniego internetu, warto przeanalizować, ile osób będzie z niego korzystać. Wynika to z faktu, że im więcej osób będzie korzystać z połączenia, tym powinna być większa prędkość połączenia. Co ciekawe – warto wziąć pod uwagę nie tylko osoby korzystające z telefonów czy laptopów, ale też inne urządzenia. Domowy sprzęt w postaci odkurzacza, telewizora, ekspresu do kawy czy nawet piekarnika również pracuje w połączeniu z siecią Wi-Fi, stąd też, konieczne jest jego uwzględnienie.
Kluczowe jest również uwzględnienie czasu korzystania z urządzeń. Jeśli w jednym momencie będą z internetu korzystać 2-3 urządzenia – nie powinno być problemów z przerwami czy spadkami prędkości, ale już w przypadku większych rodzin, przy niskiej prędkości do 50 Mb/s może się zdarzyć, że np. filmy nie będą ładować się odpowiednio szybko. Jaką więc prędkość wybrać?
Im wyższa prędkość, tym lepiej i konsekwentnie – im niższa, tym gorzej. Nie oznacza to jednak, że trzeba korzystać od razu z najlepszych pakietów. Badania przeprowadzone przez Global Broadband Experience Scorecards potwierdzają, że do wykonywania podstawowych czynności w interencie – przeglądania stron WWW, odbierania poczty czy sprawdzania pogody wystarczy internet z prędkością 10 Mb/s. Jeśli jednak użytkownik chciałby przeglądać filmiki na YouTube czy prowadzić wideo rozmowy, zalecana jest już prędkość powyżej 50 Mb/s.
Poniżej prezentujemy szacunkowe prędkości internetu, dopasowane do potrzeb użytkowników:
- 10 Mb/s – raczej do okazyjnego korzystania z serwisów internetowych,
- 50 Mb/s – wystarczające dla jednej niewymagającej osoby z 1-2 urządzeniami,
- 100 Mb/s – idealne dla przeciętnego użytkownika,
- 300 Mb/s – komfortowe rozwiązanie nawet dla kilku osób,
- 1 Gb/s – najlepsze rozwiązanie dla dużej liczby użytkowników, a nawet firm.
Jeśli nie wiesz, jak wybrać idealną ofertę – skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy po przeanalizowaniu Twojej indywidualnej sytuacji podpowiedzą Ci, która opcja będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.