Internet to nie tylko podstawowe narzędzie pracy i nauki, ale także źródło rozrywki. Szybka i stabilna sieć jest niezbędna chociażby do grania w gry online, jak i do pobierania gier w formie cyfrowej oraz ich aktualizowania. Zastanawiasz się, jaki Internet do gier wybrać? Mamy dla Ciebie konkretną rekomendację.
Wybór jest prosty
Bezsprzecznie najlepszą technologią dostępu do Internetu, również z punktu widzenia graczy, jest światłowód. Łącze światłowodowe charakteryzuje się nie tylko świetnymi parametrami w zakresie downloadu i uploadu, ale także niezawodnością i niskim współczynnikiem opóźnień. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na komfort grania online.
Oto najważniejsze zalety światłowodu, które decydują o tym, że jest to zdecydowanie najlepszy Internet do gier:
- Stabilność– światłowód jest odporny na warunki atmosferyczne i zakłócenia elektromagnetyczne, co zapewnia stabilne połączenie, niezbędne do płynnej rozgrywki. Korzystając z Internetu światłowodowego nie musisz się obawiać, że np. nagle utracisz połączenie z siecią.
- Rewelacyjne prędkości– dla graczy ważne są nie tylko prędkości pobierania (download), ale też wysyłania danych, szczególnie w przypadku rozgrywki w trybie multiplayer. Zaleca się, aby Internet do gier oferował stabilną prędkość na poziomie co najmniej 300 Mb/s – gwarantuje to płynne działanie grafiki w najnowszych grach, często tworzonych z myślą o wyświetlaniu obrazu w rozdzielczości 4K. Wysoki upload pozwala również na błyskawiczne pobieranie gier i aktualizacji, np. ze sklepu Microsoft Store czy platformy Steam. Szybki upload natomiast minimalizuje opóźnienia w przesyłaniu danych do serwera, co ma ogromne znaczenie w grach sieciowych.
- Niskie opóźnienia– światłowód jest bezkonkurencyjny pod względem współczynników opóźnienia (ping i jitter). Oba te parametry mają kluczowy wpływ na komfort grania online. Im niższe opóźnienia, tym mniejsze ryzyko występowania tzw. lagów, co z kolei daje wyraźną przewagę w grach dynamicznych, w tym sportowych. Rozwińmy ten wątek.
Ping: zwracaj na to uwagę przy wyborze Internetu do gier
Ping to podstawowy parametr wskazujący na jakość łącza internetowego. Pisząc w dużym uproszczeniu: jest to czas, jaki upływa od wysłania zapytania do serwera do momentu otrzymania odpowiedzi.
Ten parametr jest wręcz krytyczny dla graczy online, decydując m.in. o komforcie rozgrywki i reakcji postaci w grze na polecenia gracza.
Porada eksperta KaspolNet:
Zalecany ping do grania wynosi poniżej 20 ms. Akceptowalny mieści się w przedziale od 20 do 50 ms, a nieakceptowalny, poważnie utrudniający granie online, wynosi powyżej 100. Dla porównania: Internet światłowodowy od KaspolNet ma ping na poziomie 10 ms.
Niski ping jest szczególnie ważny w grach dynamicznych, takich jak strzelanki FPS (w tym słynny „Counter Strike”), gry sportowe (chociażby seria „FIFA”) czy gry MMORPG.
Jaka powinna być prędkość Internetu do gier?
Wbrew obiegowej opinii nie jest tutaj potrzebna zawrotna prędkość, choć to też zależy od poziomu zaawansowania i tym samym oczekiwań konkretnego gracza. Przyjmuje się, że dobry komfort rozgrywki online zapewnia łącze o prędkości około 100 Mb/s.
Jeśli jednak w domu jest wiele urządzeń stale korzystających z Internetu, to warto zainwestować w szybsze łącze o prędkości 300 Mb/s lub więcej – jest to szczególnie zalecane w sytuacji, gdy jednocześnie online gra kilku domowników na różnych urządzeniach (konsola, komputer, smartfon etc.).
Jaka prędkość Internetu będzie optymalna dla Ciebie? Odpowiedzi poszukaj w osobnym artykule na blogu KaspolNet.
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości, że najlepszy Internet do gier to światłowód. Jeśli grasz regularnie, zwłaszcza w dynamiczne gry sportowe czy strzelanki, a do tego preferujesz gry w wersji cyfrowej, to zdecydowanie warto postawić właśnie na Internet FTTH (również dlatego, że jest on nielimitowany, dzięki czemu nie musisz się ograniczać w pobieraniu gier i aktualizacji).
Już teraz zapoznaj się z aktualną ofertą Internetu światłowodowego od KaspolNet i zapewnij sobie najwyższy komfort nie tylko grania online, ale też pracy, nauki czy oglądania filmów i seriali na platformach VOD.