Jeśli wiesz, że pod Twoim adresem jest dostępny światłowód, to warto jak najszybciej podłączyć budynek do tej sieci. Pozwoli Ci to cieszyć się super szybkim, niezawodnym i tanim Internetem, który dystansuje każdą inną technologię, w tym radiową i mobilną. Czy podłączenie światłowodu do domu w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze jest skomplikowane, czasochłonne i kłopotliwe? Na szczęście nie, a całą procedurę krok po kroku omawiamy w naszym artykule, skupiając się na uruchomieniu światłowodu w prywatnym domu jednorodzinnym.

Krok 1: wybierz operatora

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest wybranie operatora telekomunikacyjnego, który dostarczy Ci usługę Internetu światłowodowego. Sprawdź, jacy operatorzy działają na Twoim terenie, a następnie porównaj ich oferty i zdecyduj się na tę najkorzystniejszą. Weź również pod uwagę renomę operatora, sprawdzając opinie jego dotychczasowych klientów – czy nie pojawia się sporo głosów na temat awaryjności usługi, wolnej reakcji na zgłoszenia techniczne itd.

Jednym z najlepiej ocenianych operatorów dostarczających Internet światłowodowy w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku i Wawrze jest KaspolNet. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjną ofertę dla domów jednorodzinnych, bloków oraz przedsiębiorstw, zapewniając szybką, niezawodną i korzystną cenowo usługę dostępu do sieci.

Już teraz zapoznaj się z naszym cennikiem Internetu, a także z atrakcyjnymi pakietami z telewizją, opcjonalnym multiroomem i dekoderem oraz możliwością rozszerzenia wybranych pakietów o kanały sportowe Premium.

Krok 2: zawarcie umowy z operatorem i umówienie się na montaż

Po wybraniu operatora, którym – jesteśmy o tym przekonani – będzie KaspolNet, pozostanie już tylko zawarcie umowy o świadczenie usługi dostępu do sieci. W KaspolNet proponujemy umowy na 12-24 miesiące i bezterminowe.

Następnie możesz już umówić się na podłączenie Twojego domu do światłowodu, czym od A do Z zajmą się nasi monterzy. Ich zadanie to wprowadzenie przewodu do budynku (zwykle konieczne jest wykonanie niewielkiego otworu w mało widocznym miejscu), który zostanie zakończony gniazdem optycznym.

Krok 3: konfiguracja sieci

Po wprowadzeniu światłowodu do budynku monterzy podłączają router do gniazda optycznego i konfigurują sieć domową. Przeprowadzają również testy działania sieci i upewniają się, że usługa jest realizowana prawidłowo, zgodnie z parametrami zamówionymi przez klienta.

Jeśli wszystko jest w porządku, to pozostaje już tylko krótki instruktaż dla klienta, który dowiaduje się m.in., jak zalogować się do interfejsu routera w celu zmiany nazwy sieci i hasła czy utworzenia sieci dla gości. Monterzy mogą również pomóc klientowi w podłączeniu poszczególnych urządzeń mobilnych do nowoutworzonej sieci Wi-Fi.

Czy podłączenie światłowodu do domu wymaga prac remontowych?

Wiele osób bardzo się tego obawia, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy ma za sobą niedawny remont domu. Uspokajamy więc: prace związane z podłączeniem budynku do światłowodu nie są uciążliwe i nie powodują żadnych strat. Jedynym śladem po ich przeprowadzeniu jest wspomniany otwór w ścianie, przez który wprowadza się przewód koncentryczny zakończony gniazdem optycznym (mocowanym do ściany w miejscu podłączenia routera, np. za szafką czy stolikiem).

Jeśli przewód wymaga doprowadzenia do dalszego pomieszczenia w domu, to monterzy starają się zrobić to w sposób jak najbardziej estetyczny, np. wykorzystując listwy przypodłogowe.

Rada

Otwór w ścianie można oczywiście zabezpieczyć np. silikonem czy pianką izolacyjną, aby nie tworzył się mostek termiczny.

Jak widzisz podłączenie światłowodu do domu w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze nie jest ani bardzo problematyczne, ani czasochłonne. Jeśli Twój adres znajduje się w zasięgu sieci, to prace montażowe powinny zająć maksymalnie kilka godzin i nie spowodują dużego bałaganu.

Po wprowadzeniu światłowodu do budynku i przeprowadzeniu konfiguracji, pozostanie Ci już tylko zmiana hasła do sieci domowej (to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa) i podłączenie do niej poszczególnych urządzeń, na przykład po Wi-Fi lub przewodowo (o ile masz rozprowadzoną instalację LAN).