Szybki Internet to podstawa, natomiast wielu użytkowników może o tym tylko pomarzyć. Wolno ładujące się strony, zacinające się filmy na platformach VOD, długie wysyłanie maili z załącznikami – takie sytuacje są niezwykle frustrujące i mogą wynikać z niskiej jakości świadczonej usługi, ale też z awarii routera czy po prostu nieodpowiedniej technologii dostępu do Internetu, która nie zaspokaja potrzeb użytkownika. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, to sprawdź prędkość łącza internetowego. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

Speedtesty

Tak zwane speedtesty to banalnie proste w obsłudze narzędzia, z których możesz skorzystać zarówno w przeglądarce internetowej, jak i w formie aplikacji mobilnej. Speedtest pozwala od ręki sprawdzić prędkość łącza internetowego i tym samym upewnić się, czy odczucie wolnego działania sieci rzeczywiście wynika z problemów po stronie dostawcy, czy może jednak jest winą urządzenia, na którym łączymy się z Internetem (np. zainfekowany smartfon czy komputer).

Do najpopularniejszych narzędzi typu speed test zaliczymy:

Jeśli chcesz sprawdzić prędkość łącza internetowego na telefonie, to najwygodniej będzie zrobić to z poziomu aplikacji mobilnej, którą możesz pobrać np. ze sklepu Google Play (urządzenia z systemem Android) czy z App Store (iOS). Wszystkie wymienione wyżej narzędzia webowe występują także w formie aplikacji i są całkowicie darmowe.

Sprawdź prędkość łącza internetowego w oprogramowaniu routera

Choć webowe i mobilne speedtesty są zdecydowanie najwygodniejszymi i najszybszymi metodami sprawdzenia prędkości łącza internetowego, to być może szukasz dla nich alternatywy. Zajrzyj więc do oprogramowania Twojego routera.

Po zalogowaniu się do panelu sterowania routera poszukaj wbudowanego narzędzia do testowania prędkości Internetu. Niektóre systemy podają parametry downloadu i uploadu już na ekranie głównym i są to bardzo wiarygodne informacje.

O czym trzeba pamiętać?

Przed rozpoczęciem testu prędkości łącza internetowego koniecznie zamknij wszystkie aplikacje i programy, które mogą generować zużycie danych. Wyłącz też telewizor podłączony do sieci, a przynajmniej zamknij Netflixa, YouTube czy inne tego typu aplikacje do strumieniowania wideo. Dzięki temu pomiar będzie możliwie najbardziej wiarygodny.

Dobrze będzie także przeprowadzić test prędkości łącza internetowego z pominięciem sieci Wi-Fi, czyli poprzez bezpośrednie podłączenie komputera do routera kablem Ethernet. Wyeliminujesz w ten sposób wszelkie zakłócenia, dzięki czemu pomiar będzie miarodajny.

Jeśli wielokrotne testy prędkości łącza internetowego utwierdzą Cię w przekonaniu, że Twój obecny dostawca nie daje rady i świadczona usługa jest dla Ciebie niewystarczająca, to zapraszamy do KaspolNet.

Sprawdź naszą ofertę taniego Internetu domowego, jak i rozwiązania dla biznesu. KaspolNet proponuje m.in. bardzo szybki i niezawodny Internet światłowodowy, który gwarantuje najlepsze parametry prędkości pobierania i wysyłania danych oraz symboliczny ping.

Najważniejsze zalety Internetu światłowodowego omówiliśmy w osobnym artykule na blogu.