Wolne działanie Internetu jest frustrujące, a dla firm prowadzących swoją działalność w sieci może także oznaczać konkretne straty. Co ciekawe, winny nie zawsze jest dostawca usługi. Istnieje szereg prawdopodobnych przyczyn, dla których Internet może działać wolno. Te najważniejsze i najczęstsze omawiamy w naszym artykule.

Problemy po stronie dostawcy

Jeśli do tej pory Internet działał dobrze, a jego prędkość była w zupełności wystarczająca czy to do użytku domowego, czy firmowego, natomiast ostatnio to się zmieniło, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że problem jest po stronie dostawcy usługi.

Być może doszło do awarii, przeciążenia sieci, fizycznego uszkodzenia światłowodu lub są prowadzone prace serwisowe, o których dostawca nie poinformował swoich klientów (lub też ci nie odczytali powiadomienia).

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest zatem skontaktowanie się z dostawcą i zapytanie, czy nie odnotował żadnych problemów po stronie swojej infrastruktury sieciowej.

Router

Kolejnym tropem, jaki należy podjąć, jest sprawdzenie działania routera. Problemy po stronie tego urządzenia są szczególnie prawdopodobne w sytuacji, gdy Internet działa wolno właściwie od początku.

W takim przypadku koniecznie sprawdź:

Jeśli Internet „po kablu” działa dobrze, natomiast problemy występują przy połączeniu z siecią Wi-Fi, to potestuj różne lokalizacje routera oraz sprawdź ustawienia Wi-Fi.

Rada:

W dużych domach czy biurach jeden router może nie zapewnić wystarczającej siły sygnału we wszystkich pomieszczeniach. Wówczas potrzebne będzie wykorzystanie tzw. repeaterów lub wykonanie sieci mesh złożonej z kilku routerów.

Problemy z urządzeniem głównym

Prędkość działania Internetu zawsze sprawdzamy na kilku urządzeniach, aby wyeliminować czynnik nieprawidłowej pracy samego urządzenia. Jeśli Internet jest strasznie wolny tylko na smartfonie, to być może jest to kwestia zainfekowania telefonu przez złośliwe oprogramowanie lub jakiejś usterki systemowej (koniecznie zaktualizuj urządzenie).  

Zbyt duże zużycie zasobów

Jeśli nie korzystasz z Internetu światłowodowego, tylko z mobilnego, to bardzo prawdopodobną przyczyną wolnego działania sieci może być nadmierne zużycie zasobów. Dzieje się tak wtedy, gdy podłączamy do sieci, szczególnie bezprzewodowo, zbyt dużo urządzeń. Wynika to po prostu z ograniczonej przepustowości Internetu mobilnego.

Problemy z infrastrukturą wewnętrzną

Czasami wolne działanie Internetu ma zupełnie prozaiczną przyczynę, by wymienić tylko fizyczne uszkodzenie kabla sieciowego, wypięcie się wtyczki z routera czy zagięcie kabla Ethernet. Warto to wszystko sprawdzić, a już szczególnie mając małe dzieci lub zwierzęta domowe.

Czynniki zewnętrzne

Na niską jakość połączenia internetowego, zwłaszcza w przypadku korzystania z Internetu mobilnego lub radiowego, mogą wpływać także skrajne warunki pogodowe, takie jak burze czy intensywne opady śniegu, wichura, ulewa etc.

Wiesz już, dlaczego Internet może działać wolno. Dodajmy zatem, że większość opisanych problemów można wyeliminować od ręki poprzez podłączenie światłowodu do domu i przejście na tzw. Internet stacjonarny – zdecydowanie najszybszy i najwydajniejszy. Po korzystną ofertę na Internet dla domu lub dla biznesu zapraszamy do KaspolNet!

Już teraz zapoznaj się z naszym cennikiem Internetu, a następnie skontaktuj się z nami – niezobowiązująco sprawdzimy, czy możemy świadczyć nasze usługi pod Twoim adresem.

Zajrzyj też do innych artykułów na blogu, z których dowiesz się m.in., jak wybrać dobrą ofertę światłowodu oraz na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze Internetu.