Download, upload, ewentualnie ping – większość osób zwraca uwagę na te kluczowe parametry, wybierając konkretną usługę dostępu do sieci. Warto natomiast wiedzieć, że czwartym istotnym czynnikiem, który powinno się uwzględniać, jest jitter. Nigdy nie obiło Ci się to o uszy? W takim razie świetnie, że trafiasz na nasz artykuł. Wyjaśniamy w nim, czym właściwie jest jitter i jaki ma wpływ na komfort korzystania z Internetu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest jitter?

Jitter to podstawowy, a jednocześnie zwykle niedoceniany parametr określający jakość połączenia internetowego, mogący mieć bardzo istotny wpływ na komfort korzystania z sieci. Z technicznego punktu widzenia jitter to zmienność opóźnienia (z ang. latency) w dostarczaniu pakietów danych w sieci.

Chcąc możliwie najprościej wytłumaczyć to zjawisko napiszemy, że jitter to nic innego jak różnica w czasie, jaki jest potrzebny na przesłanie kolejnych pakietów danych z jednego urządzenia do drugiego.

Opóźnienia w przesyłaniu tych danych są czymś normalnym – powinny być natomiast jak najmniejsze i stabilne. Gdy pojawiają się tutaj wahania, czyli raz opóźnienia są znaczne, a za chwilę niskie, to mamy do czynienia ze zjawiskiem jittera.

Więcej o tym, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze Internetu, piszemy w osobnym artykule na naszym blogu.

Jaki wpływ ma jitter na komfort korzystania z sieci?

Obowiązuje prosta, łatwa do zapamiętania zasada: im niższy jitter, tym lepiej. Warto szukać usługi dostępu do Internetu, która gwarantuje jitter na poziomie do 10 ms, co jest w zasadzie nieodczuwalne dla użytkownika.

Jitter ma istotny wpływ na ogólną jakość usługi dostępu do Internetu, zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z różnego rodzaju aplikacji czasu rzeczywistego, gdzie niska i stała wartość opóźnienia jest w zasadzie kluczowa.

Można tutaj wskazać na takie aplikacje i usługi jak:

Ciekawostką i obrazowym wyjaśnieniem wpływu wysokiego jittera na komfort korzystania z sieci będzie wspomnienie o zjawisku buforowania. Jest ono wyjątkowo irytujące, gdy chcemy obejrzeć odcinek ulubionego serialu czy film online. Buforowanie to nic innego jak przechowywanie danych przez aplikację w celu zminimalizowania negatywnego wpływu jittera. Jeśli buforowanie trwa bardzo długo, to znak, że jitter jest nieakceptowalnie wysoki – czas zatem przyjrzeć się jakości swojego połączenia internetowego i poszukać lepszej alternatywy.

Jitter służy również diagnozowaniu sieci

Każda aplikacja do sprawdzania jakości połączenia internetowego, np. popularne speedtesty, zawsze uwzględnia jitter, ponieważ jest to ważny parametr diagnostyczny. Ponadnormatywnie wysoki jitter, czyli taki na poziomie powyżej 50 ms, może świadczyć m.in. o przeciążeniu sieci czy awarii urządzenia sieciowego, np. routera.

Jitter sprawdzają także dostawcy Internetu, aby móc szybko zdiagnozować potencjalne problemy w działaniu usługi.

Wybierz szybki i niezawodny Internet stacjonarny od KaspolNet

KaspolNet to czołowy dostawca Internetu światłowodowego w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze. Tym, co nas wyróżnia, jest bardzo wysoka jakość świadczonych usług. Na pierwszym miejscu stawiamy satysfakcję naszych klientów, dbając o zapewnienie nieprzerwanego dostępu do szybkiego Internetu zarówno dla domu, jak i dla biznesu.

Sprawdź nasz cennik Internetu

W KaspolNet zamówisz Internet światłowodowy o prędkości pobierania 300 Mb/s, 600 Mb/s lub nawet 1 Gb/s. Gwarantujemy bardzo niski ping i jitter na poziomie nawet poniżej 10 ms, co przekłada się na najwyższy możliwy komfort korzystania z sieci.

Zajrzyj też do innych artykułów na blogu przygotowanych przez ekspertów KaspolNet i dowiedz się m.in., dlaczego Internet może działać wolno oraz jak sprawdzić prędkość łącza internetowego.