Jakość usługi dostępu do Internetu mierzy się w oparciu o różne obiektywne kryteria. Większość osób skupia się wyłącznie na prędkości pobierania (download) i wysyłania (upload) danych, co nie jest do końca miarodajne. Jak pisaliśmy w osobnym artykule na blogu, różnice w odczuciach z korzystania z Internetu o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s czy 1 Gb/s do podstawowych zastosowań są raczej niewielkie, natomiast na komfort użytkownika duży wpływ może mieć ping. Czym jest ten parametr? Dlaczego trzeba na niego zwrócić uwagę na etapie wyboru usługi dostępu do sieci? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Ping – co to takiego?

Istnieje kilka kluczowych parametrów, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze Internetu. Jednym z nich jest właśnie deklarowany przez dostawcę ping. Wiele osób nie wie lub nie do końca rozumie, co to właściwie jest. Wytłumaczymy to w możliwie najprostszy sposób.

Ping jest narzędziem diagnostycznym, którego używa się do testowania jakości połączenia internetowego między różnymi urządzeniami, na przykład dwoma komputerami, dwiema konsolami do gier etc.

Jak to działa w praktyce? Urządzenia wysyłają pakiet danych do zdalnego odbiornika, co pozwala zmierzyć czas, jaki jest potrzebny na zrealizowanie tego zadania oraz otrzymanie odpowiedzi (nazywanej odpowiedzią echa ICMP – Internet Control Message Protocol).

Im krótszy czas odpowiedzi, tym niższy ping, a im niższy ping, tym lepsza jakość połączenia internetowego i tym wyższy komfort korzystania z sieci, zwłaszcza w grach sieciowych, ale nie tylko.

Wysoki ping? To spory problem

Jeśli masz problemy z działaniem Internetu, który jest niemiłosiernie wolny, to wina wcale nie  musi leżeć po stronie niskiej prędkości pobierania czy wysyłania danych. Warto wykonać speedtest i sprawdzić wartość pingu. Może się okazać, że ten wynosi nawet kilkaset czy kilka tysięcy ms (milisekund), co jest nieakceptowalne i w praktyce uniemożliwia komfortowe korzystanie z sieci.

W przypadku bardzo wysokiego pingu Twoje urządzenie, np. komputer czy smartfon, jest niemal nieosiągalne w sieci, przez co nie da się na nim w sensowny sposób przeglądać stron www, nie wspominając już o oglądaniu filmów online czy graniu w gry sieciowe.

Niski ping – dlaczego to tak ważny parametr diagnostyczny?

Optymalny ping powinien wynosić do około 20-30 ms, choć dostawcy Internetu zawsze dążą do tego, aby jeszcze go obniżyć. W przypadku Internetu światłowodowego niczym niezwykłym nie są wyniki na poziomie 1-10 ms, co oznacza, że przy takiej wartości użytkownik nie odczuwa żadnych opóźnień, a Internet działa bez zarzutu.

Im niższy ping, tym stabilniejsze jest połączenie internetowe i tym wyższa jest jakość surfowania po sieci. Jest to szczególnie ważne w specyficznych zastosowaniach, takich jak chociażby:

Wybierz Internet z niskim pingiem od KaspolNet

KaspolNet to czołowy dostawca Internetu w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze, oferujący niezawodny Internet światłowodowy dla domu i firmy. Proponujemy prędkości pobierania na poziomie 300 Mb/s, 600 Mb/s lub aż 1 Gb/s, gdzie ping wynosi nawet poniżej 10 ms (podobnie jak jitter, któremu poświęcimy inny artykuł na blogu).

W praktyce oznacza to, że korzystając z naszego Internetu stacjonarnego nie odczujesz żadnych opóźnień, które mogłyby mieć wpływ chociażby na komfort grania online. Jeśli więc szukasz dobrej oferty Internetu światłowodowego bez limitu, o znakomitych parametrach, niskiej awaryjności i z gwarancją pełnego zaangażowania dostawcy w świadczenie usługi na najwyższym możliwym poziomie, to już teraz zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty Internetu od KaspolNet – w tym niezawodnego i super szybkiego Internetu dla biznesu.