Chyba każdy z nas słyszał o Wi-Fi, czyli technologii bezprzewodowego dostępu do Internetu, a większość też na co dzień z niego korzysta. Czy jednak wiesz, jak właściwie działa Wi-Fi? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśnimy też, jak poprawić jakość bezprzewodowego Internetu w domu czy firmie.
Czym jest Wi-Fi? Aspekty techniczne
Wi-Fi (z angielskiego Wireless Fidelity) to technologia umożliwiająca bezprzewodowe połączenie się z Internetem za pomocą fal radiowych. Wi-Fi eliminuje więc potrzebę korzystania z kabla Ethernet, co jest bardzo wygodne oraz przyspiesza połączenie się z siecią np. na urządzeniu mobilnym.
Teoretycznie dzięki Wi-Fi nie ma potrzeby rozprowadzania sieci LAN po budynku czy pomieszczeniu, jednak w praktyce nie jest to takie proste i są sytuacje, w których znacznie lepszym rozwiązaniem nadal jest korzystanie z połączenia przewodowego – do tego tematu wrócimy pod koniec artykułu.
Wi-Fi działa na zasadzie przesyłania danych za pomocą fal radiowych w paśmie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Niezbędny jest do tego router Wi-Fi, będący centralnym punktem sieci bezprzewodowej.
Router odbiera dane z łącza internetowego (np. światłowodu) i przekształca je w sygnał radiowy, który następnie jest przesyłany do innych urządzeń znajdujących się w zasięgu sieci. Dla bezpieczeństwa zawsze należy zabezpieczyć sieć unikalnym hasłem i udostępnić je tylko zaufanym urządzeniom.
Wi-Fi 6
Wi-Fi 6 (802.11ax) to najnowsza generacja standardu Wi-Fi, która zapewnia najlepszą wydajność, przepustowość i prędkość działania Internetu. Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu routera do domu czy firmy, to bez zastanowienia wybierz model wspierający Wi-Fi 6.
Jest o szczególnie ważne w sytuacji, gdy planujesz korzystać z Internetu bezprzewodowego w dużym domu, biurze czy miejscu publicznym (np. hotelu, restauracji etc.), gdzie przewidujesz, że do sieci może być podłączonych jednocześnie wiele urządzeń.
Internet działa wolno po Wi-Fi? Sprawdź, jak poprawić jakość sygnału
Wi-Fi to świetny wynalazek, jednak nie jest to technologia pozbawiona wad. Największą z nich jest zawodność połączenia bezprzewodowego. Internet po Wi-Fi bywa niestabilny, wolny, zdarza się, że nie możemy połączyć się z siecią itd. Wina może leżeć zarówno po stronie routera, jak i obiektywnych warunków, takich jak np. zbyt duża odległość od urządzenia, grube ściany blokujące sygnał itd.
Jeśli Wi-Fi w Twoim domu lub firmie działa bardzo słabo, to wypróbuj te rozwiązania:
- Zmiana lokalizacji routera – dobrze będzie postawić router w centralnym punkcie domu/biura;
- Przejście na pasmo 5 GHz – większość routerów oferuje dwuzakresowe Wi-Fi, czyli obsługę pasm 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo 5 GHz jest mniej zatłoczone i oferuje wyższe prędkości, chociaż na krótsze odległości.
- Wzmacniacz sygnału, czyli tzw. repeater, który może poprawić zasięg sieci Wi-Fi;
- Zbudowanie sieci mesh, czyli sieci składającej się z kilku połączonych ze sobą routerów, co sprawdza się w dużych, zwłaszcza wielokondygnacyjnych budynkach.
Porada eksperta KaspolNet:
Chcąc sprawdzić prędkość łącza internetowego po Wi-Fi przy pomocy programu typu speed test pamiętaj, aby wcześniej odłączyć od sieci wszystkie inne urządzenia – pozwoli to na uzyskanie najbardziej miarodajnego wyniku.
Więcej o tym, dlaczego Internet może działać wolno, przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.
Wi-Fi czy Ethernet?
Zasada jest prosta: tam, gdzie tylko mamy taką możliwość, zawsze warto korzystać z połączenia przewodowego, czyli kablem Ethernet. Zapewnia to najlepsze parametry Internetu i eliminuje problem słabej jakości sygnału. Komputery stacjonarne, smart TV, konsola do gier – wszystkie te urządzenia najlepiej podłączyć do sieci przewodowo.
Wi-Fi natomiast sprawdza się wtedy, gdy chcemy lub musimy połączyć się z Internetem bezprzewodowo, na przykład na urządzeniu mobilnym, laptopie, gdy udostępniamy sieć naszym gościom itd.
Szybki i niezawodny Internet stacjonarny m.in. w Mińsku Mazowieckim, Wesołej, Sulejówku czy Wawrze dostarczy Ci KaspolNet. W naszej ofercie znajdziesz zarówno Internet domowy, jak i dla firm. Zapewniamy kompleksowe uruchomienie usługi, wraz z konfiguracją routera i wewnętrznej sieci Wi-Fi. Sprawdź nasz cennik Internetu i skontaktuj się nami, aby sprawdzić dostępność Internetu stacjonarnego pod Twoim adresem.
Zostań na naszym blogu i przeczytaj inne artykuły, jakie dla Ciebie opracowaliśmy. Dowiesz się z nich m.in., czym jest ping i jitter, a także na jakie parametry należy zwracać uwagę przy wyborze Internetu.